Един е начинът BMW и Mercedes да се завърнат в Русия

Условието е очаквано: отмяна на санкциите, но това нито зависи от компаниите, нито пък те са намекнали по някакъв начин, че искат отново да продават в Русия

Пламен Георгиев,
завод Mercedes в Русия

, Mercedes-Benz

Старт на производството на Mercedes-Benz E-Class в Русия, 2019 г.

Д епутат от Държавната дума оцени възможността за връщане на Mercedes и BMW в Русия. Германските производители могат да навлязат отново на руския пазар само ако санкциите бъдат премахнати, каза депутатът Николай Арефиев в интервю за Lenta.ru. В противен случай връщането ще бъде неизгодно за тях.

Според Арефиев сега има „окуражаващи доклади“, които дават надежда за възобновяване на търговските отношения между Русия и Запада. Той също така смята, че редица санкции могат да бъдат отменени в близко бъдеще, тъй като са икономически неизгодни за САЩ и Европа.

Със „затоплянето“ може да се върнат напусналите автомобилни марки - по-специално Mercedes-Benz и BMW. Въпреки това Русия по-активно ще се предпазва от излишния внос с помощта на мита, каза депутатът и добави, че има опасност от „доминация на китайските автомобили“.

Китайските компании активно укрепват позициите си в самата Германия. Търсенето на автомобили от Китай се е увеличило с почти 48% през последната година, но все още този ръст се изразява в минимален 1,18% пазарен дял през 2023 г.

По-рано тази седмица предприемачът Улф Шнайдер призова германските производители да се върнат на руския пазар. Празните зони в Русия бързо се запълва от „китайци“ и ако се изгуби време, важни зони за продажба могат да бъдат загубени. В същото време той отбеляза, че санкциите са навредили на германската автомобилна индустрия и в Руската федерация няма сериозен недостиг на автомобили. Същият обаче е много тясно обвързан с Русия, така че няма изненада, че говори по този начин.

А изказването на руския политик не е случайно. Темата Русия тежи много на европейската икономика, но признаци за отслабване на санкциите и военната помощ поне на този етап няма. Компаниите може и да тъжат за загубените позиции в Русия, но никоя няма да се осмели да го изкаже на глас. При това темата със санкциите въобще не зависи от тях. Затова въпросното интервю е единствено насочено към недоволните от високите цени на енергоносителите, които тежат на западните икономики. С надеждата те да окажат натиск върху Брюксел, който далеч не е изключен.

Русия